Nerde Ne Yenir?

Kocaeli Yöresel Yemekleri | 20 Yöresel Lezzet

Kocaelide-Ne-Yenir
Tarafından yazılmıştır Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli yöresel yemeklerini bugüne kadar tatmayan yoktur sanırım, izmit pişmaniyesinden, cızlamasına kadar pek çok lezzeti içerisinde barındıran Kocaeli için bugün Kocaeli yöresel yemeklerini listeleyeceğiz.

Kocaeli Yöresel Yemekleri

Cızlama

Kocaeli Yöresel Yemekleri Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazları arasında yer alan cızlama, Kocaeli bölgesinde oldukça aktif olarak yenilen bir yemek türüdür. İçerisine ne sürülürse sürülsün her şekilde uyum sağlayan ve eşlik eden cızlama hamur işi sevenlerin vazgeçilmez.

Genellikle sac üzerinde ve günün istediğiniz herhangi bir saati yapılıyor olsa da en çok tüketilen saat aralığı sabah kahvaltılarıdır.

Ciğceli Kavurma

Ciğceli Kavurma Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Kocaeli yöresel yemeklerimiz listesinde yer alan bu lezzetli yemek ise meşhur Ciğceli Kavurması. Pirinç pilavı veya bulgur pilavının olması hiç fark etmiyor. İnce doğranmış kuşbaşı etin pilavla buluşması bu ciğceli kavurmasının tadı damağınız da kalacak.

Kocaeli’de oldukça meşhur olan bu yemek türü et yemekleri arasında baş tacı ve herkes tarafından tüketilmekte. Eğer yolunuz izmite düşer ve kocaeli yöresel yemeklerinden tatmak isterseniz ciğceli kavurmayı kesinlikle denemelisiniz.

Değirmendere Fındığı

Değirmendere Fındığı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Değirmendere topraklarında yetiştirilen ve bugüne kadar tam 150 yıldır varlığını sürdüren bu fındık türüne daha önce raslamamış olmanız muhtemel. Yerel olarak en çok tercih edilen fındık türleri arasında yer alan değirmendere fındığını yolunuz düşerse almanız, tatmanız gerek.

Mancar Yemeği

Mancar Yemeği Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Türkiye’nin farklı bölgelerinde Kaldırak olarak bilinen bu yemek türü ıspanak ile yapılmakta ve içerisine yöresel baharatlar katılarak pişirilmektedir.

Kocaeli’de ise yöresel ismi mancar yemeği olarak geçmektedir. Mancar yemeği genel olarak her akşam yemeğinde veya yöresel restoranlarda karşınıza çıkabilecek bir yemek türü olmakla birlikte oldukça lezzetli ve besleyicidir.

İçerisinde bulunan ıspanak ve değerli vitaminler sayesinde vücut direncinizi dengelemeye yardımcı olur.

Mancarlı Pide

Mancarlı Pide Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Mancar yemeğinden sonra pidesini eklemezsek olmaz sanırım. Yine kocaeli yöresel yemekleri arasında yer alan mancarlı pide genel olarak her yerde karşınıza çıkabilir. Yol kenarlarında özellikle seyyar sac üzerinde pişirilen bu yemek türü Kocaeli’den yolu geçen herkes tarafından tercih edilen pratik yemek türleri arasında yer almaktadır.

Sizler de Kocaeli yöresel yemeklerini tatmak istiyorsanız Kocaeli’den yolunuzun geçmesi yeterli 🙂

Dartı

Dartı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Kocaeli’nin meşhur yemekleri arasında yer alan Dartı bir çeşit sofraların yöresel sosu. Günümüz de pek kimsenin bilmediği ama Kocaeli kırsallarında hala sofralarda yerini alan ve keyifle yenilen dartıyı bir kere tatmanız yeterli olacaktır.

Kaynatılan sütlerin üzerinde bulunan yağların ayrı bir tencerede biriktirilip, kavrulmasıyla yapılan yemek, bir süre piştikten sonra sarı rengini alıyor. Soğuma işleminden sonra dondurulan dartı, makarnadan keşkeğe pek çok yemeğin üzerine dökülerek lezzetli sos işlevini de görüyor.

Pişmaniye

Pişmaniye Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

İzmit Pişmaniyesini bilmeyeniniz yoktur sanırım. İzmit’ten geçen herkesin bir kere de olsa durup satın aldığı, tattığı bu lezzet artık İzmit ile özdeşmiş, bütünleşmiştir.

Özellikle şehir dışına yapılan ziyaretlerde Kocaeli yöresel yemeklerinden ziyade pişmaniye götürülmektedir. İzmit pişmaniyesinin en büyük özelliklerinden birisi başka şehirler de satılan pişmaniyeler gibi 2 günde bozulmaması, kalitesini ve lezzetini kaybetmemesidir.

Türkiye ve hatta Dünyanın pek çok yerinden lezzet tadımına gelinen bu lezzeti tatmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Umaç Çorbası

Umaç Çorbası Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Her yörenin kendi has, birbirinden lezzetli çorbaları bulunuyor. Kocaeli’nin meşhur umaç çorbası da bunlardan biri. Kocaeli dışında diğer yörelerde de sık sık yapılan çorba, ovmaç ya da oğmaç çorbası olarak da biliniyor. Un, tereyağı ve fındık kadar ufalanmış hamur parçalarından yapılan çorba, mis gibi kokusuyla tok insanın bile iştahını açıyor.

Yarımca Kirazı

Yarımca Kirazı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Geçtiğimiz yıllara kadar festivalleri düzenlenen ve birbirinden farklı sanatçıya ev sahipliği yapan bir kutlama düşünün ve bunların hepsi kiraz sayesinde? 🙂 Kulağa komik gibi gelebilir ama Yarımca kirazı adından sıkça bahsedilmiş, lezzeti ve kalitesi ile dillere destan olmuş bir kiraz türüdür.

Yarımca Belediyesinin bir döneme kadar festivaller, etkinlikler düzenlediği Yarımca kirazı Türkiye ve Dünyanın her noktasında kiraz severler ile buluşmaya ve üretilmeye devam ediyor.

İzmit’ten sonra yer alan Yarımcaya uğrayıp kiraz yemeden yolunuza devam etmeyin. 🙂

Kandıra Yoğurdu

Kandıra Yoğurdu Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Kocaeli yöresel yemekler listemizde yer alan en değerli lezzetlerden olan Kandıra yoğurdu, Türkiye çapında oldukça bilinen, meşhur bir yoğurt. Kandıra yoğurdunu diğer yoğurtlardan farklı kılan özelliği ise, manda sütüyle yapılıyor olması. Manda sütü ve inek sütü karıştırılarak yapılan yoğurt, mis gibi kokusu ve kaymak gibi lezzetiyle, bir kez deneyenin hayran kaldığı yoğurt çeşitlerinden. Yolunuz Kandıra’ya düşerse mutlaka köy yapımı olanlarından denemelisiniz.

Erik Marmelatı

Erik Marmelatı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Türkiye’nin her bölgesinde ve her beldesinde kendine has marmelatları ile karşılaşmanız muhtemel. Ama Kocaeli yöresel yemekleri listesinde yer alan erik marmelatı bugüne kadar tattığınız marmelatların aksine tadını damağınız da bırakacak cinsten.

Kırmızı eriklerden elde edilen erik marmelatı. Mevsiminde toplanılan kırmızı eriklerin bol şekerle suda pişirilmesinden sonra, reçel haline gelmesiyle yapılan marmelatı, denedikten sonra kaşık kaşık yemek isteyebilirsiniz.

Kesme Çorbası

Kesme Çorbası Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Bayram çorbası adıyla da bilinen bu lezzetli çorba, Kocaelilerin sık sık tükettiği lezzetler arasında yer alıyor. Nohut, un ve erişte gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle yapılan yemek, özellikle akşam sofralarının vazgeçilmezi. Özellikle sünnet düğünlerinde yapıldığı için, bayram çorbası denilen yemeğe, oğlan büyüten çorba da deniyor.

Beziryağı

Beziryağı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Keten tohumunun ıslatılması ile veya sıkılması ile elde edilen beziryağı Kocaeli yöresel yemekleri listesinde yer almasının yanı sıra gıda veya boya sektöründe de oldukça kullanılmaktadır.

Sıcak olarak yapılan yağ daha çok boya sektöründe kullanılmasının yanı sıra soğuk sıkım olarak yapılan ve uğraş gerektiren beziryağı direk şifa niyetine kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinin olmasından dolayı geçmişten bugüne kadar bir çok simyacı tarafından kullanılmış, hastalara şifa olması adına önerilmiştir.

Öğre Tatlısı

Öğre Tatlısı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Darı unu ve gül suyunun bir araya geldiği en güzel lezzetlerden biri olan öğre tatlısı, Kocaeli yöresel yemekler listemizde mutlaka yerini almalıydı. Oldukça kolay bir yapımı olan tatlı, tıpkı muhallebi gibi sütle yapılıyor. Muhallebi usulüyle pişirildikten sonra gül suyu eklenerek soğuk olarak servis edilen tatlı, Kocaeli’nin en güzel tatlılarından desek yanlış olmaz.

Kabaklı Kavurma

Kabaklı Kavurma Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Sebze her yöresel yemeğin içerisinde muhakkak kullanılmakta. Kocaeli yöresel yemeklerininde içerisinde sebze olmazsa olmaz değil mi?

Kocaeli sofralarında sık sık yer alan bu kabaklı kavurma içerisinde haşlanmış kabakları, domatesleri, havuçları ile birlikte muazzam bir bütünlük sağlamakta. Kocaeli yöresel yemeklerini tatmak ve hangisinden başlamam gerekli diyorsanız, Editörün önerisi Kabaklı Kavurma olacaktır. 🙂 🙂

Nazlı Tatlısı

Nazlı Tatlısı Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Şerbetli yufka tatlısı adıyla da bilinen tatlı, Nazlı Fatma tatlısı ismiyle anılıyor. Şerbetli yufka ile yapılan tatlı, genellikle ramazan aylarında ve bayramlarda sık sık tüketiliyor. Kocaeli’nin pek çok fırın ve pastanesinde karşınıza çıkabilecek tatlının en güzel hali, ev yapımı olanı. El yapımı hamurlardan tatlı, kızartıldıktan sonra şerbette bekletilerek yapılıyor.

Kocaeli Ücretsiz Kamp Alanlarını incelemek isterseniz Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kocaeli Kamp Yerleri | Kocaeli’de Ücretsiz 21 Kamp Alanı

Höşmerim

Höşmerim Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Bazı tatlılar isminden, bazıları ise şeklinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Ama genel olarak yöresel yemeklerin her biri birbirinden lezzetli ve farklı yapılara sahip olmaktadırlar.

Buda tam olarak onlardan birisi höşmerim Kocaeli yöreselleri arasında isminden sıkça söz ettirmiş bir lezzet.

Yumurta, peynir ve irmikten yapılan bu lezzet üzerine dondurma eklendiği zaman muazzam bir şekil alıyor. Eğer Kocaeli’ye yolunuz düşerse Dondurmalı höşmerim yemeden kesinlikle ayrılmayın.

Tavuklu Keşkek

Tavuklu Keşkek Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Binlerce yıldır sofralarda yerini alan buğdayın en çok yakıştığı yemeklerden birisi de şüphesiz, keşkek desek yanlış olmaz. Aşurelik buğdayla yapılan keşkek, terayağı ve tiftiklenen haşlanmış tavuk parçaları eklenerek yapılıyor. Üzerin biberli sos dökülerek servis edilen keşkek, günün her öğününde yenebilecek oldukça faydalı ve hafif bir lezzet.

Ebegümeci Yemeği

Ebegümeci Yemeği Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Yine aynı şekilde Kocaeli yöresel yemeklerinde karşımıza çıkan ıspanaklı yemek türü olan ebegümeci yine ıspanak ile yapılmakta ve karşımıza çıkmaktadır.

İsmi size itici gelebilir olmasına karşın lezzeti de bir o kadar etkileyici ve akılda kalıcı olan bu yöresel yemek ile birlikte bugüne kadar ki yediğiniz ıspanaklı yemekleri unutabilir olmanız muhtemel.

Kuru Helva

Kuru Helva Kocaeli Yöresel Yemekleri
Kocaeli Yöresel Yemekleri

Pişmaniyeden sonra helvanın da listede olması aslında şaşırtmamalı çünkü Kocaeli yöresel yemekleri listesinde yer alan bu lezzeti yemeye veya bitirmeye kıyamayacak, doyamayacaksınız.

Üstüne antep fıstığı, ceviz veya fındık eklenerek yenilen bu helva türü diğer yediğiniz helvaların çok dışında. İzmitten geçerken bir pişmaniyecinin önünde durarak kuru helva satın alabilir, bu lezzete kavuşabilirsiniz.

Bugün Kocaeli yöresel yemeklerini ele alarak kendimizce bir liste oluşturduk. Gözümüzden kaçan veya eklemeyi unuttuğumuz lezzetler varsa yorumlarda belirterek bizlere destek olabilir, listemizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak Kocaeli yöresel yemeklerini tüm arkadaşlarınıza tanıtabilirsiniz.

Yazar hakkında

Kocaeli Gezilecek Yerler

KGY ile birlikte eğlenirken öğrenmeye hazır mısınız? Birbirinden farklı eğlenceli içeriklerin yanı sıra hiç duymadığınız ve merak uyandırıcı bilgiler ile birlikte Kocaeli'nin altını üstüne getiriyoruz. :) Ekipte yer alarak bize destek olmak istersen, Sosyal medyada arkadaşımız olmayı unutma.

Yorum ekle

Yorum Yap