Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler 15 Gezilecek Yer Keşfet

kocaelide-gezilecek-yerler
Tarafından yazılmıştır Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli gerek doğa zenginliği yönünden olsun, gerek ise coğrafi konumundan dolayı olsun herkes tarafından tercih edilmekte ve sürekli olarak uğranılan bir şehirdir. Kocaeli geneline baktığımız da genel olarak pek çok tarihi kalıntı, doğa alanları ve özelleştirilmiş alanları görmek mümkün.

Bugün kocaeli de gezilecek yerler bakımından görmeniz ve gezmeniz gereken 15 yeri ele alacağız.

Saat Kulesi

izmit-saat-kulesi

Saat kulesi Sulta. 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılına özel olarak yapılmış ve bugüne kadar tarihi yapısını korumuş ve korumaya devam etmektedir. İzmitin merkezi sayılabilecek konumda olmasından dolayı izmiti ziyaret eden herkes tarafından görmesi ve gezilmesi gereken bir alandır.

Ayrıca saat kulesi yanında bulunan cafe ile birlikte keyifli zamanlar geçirebilir, cafe manzarasından körfez manzarasını izleyerek zaman geçirebilirsiniz.

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Bu saray da saat kulesi ile birbirine çok yakın olmakla birlikte Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü olarak zamanında yapılmış. Köşkün bugünler de müze olarak kullanılmasının yanı sıra en büyük özelliği İstanbul dışında ki ilk saray’dır.

Çevre düzenlemesi, belediyenin yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte ziyarete açık bir hal almasının yanı sıra etrafından bolca vakit geçirebilecek ve resim çekilecek alan oluşturulmuştur. Kocaeli’de gezilecek yerler neresidir diye aklınızdan geçiriyorsanız uğramanız gereken bir yer.

Gayret Gemi Müzesi

İzmit Gayret Gemi Müzesi

İzmitin kıyısına sabitlenmiş olan bir savaş gemisi ve denizaltı ile birlikte müzeleştirilmiştir. Bu tür suya düşkünlüğünüz var ise bu yeri bir denizci klavuzunda gezebilir, içerisinde ki tarihi yapıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca su müzelerine karşı ilginiz varsa Gölcük denizcilik müzesini de gezebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Gayret gemisi ayrıca saat kulesine yakın olmasından dolayı çok kısa yürüme mesafesinde ulaşılabilir bir alandadır. İzmite geldiğiniz de uğramanız ve deneyimlemeniz gereken güzel bir müzedir.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kış sporları tutkunlarının her sene aksatmadan uğradıkları yerlerinde başında yer alan kartepe kayak merkezi her dönem doğa manzaraları ve doğa yürüyüş parkurları ile birlikte doğa severlere ev sahipliği yapıyor.

Hangi dönem de gidilirse gidilsin, kendine has bir güzelliği ve alternatif eğlence araçları olan bu bölgeye izmite geldiğinizde muhakkak uğramalısınız. Özellikle kış dönemlerin de sucuk-ekmek yemeyi seviyor birde üstüne kartepe manzarasını tatmak istiyorsanız kış listenize şimdiden eklemelisiniz. 🙂

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Doğa yürüyüşlerini seviyor ve sürekli olarak farklı yerler arıyorsanız ballıkayalar tabiat parkı kocaeli gezilecek yerler listenizin birinci sırasında olmalı. Doğası, yürüyüş parkurları, buz gibi serin suyu ile birlikte her zaman kapılarını ziyaretçilere açan ballıkayalar tabiat parkı sizin ve ailenizin bolca vakit geçirip eğlenebileceği keyifli bir alan.

Ayrıca sadece yürüyüş meraklılarının değil dik yamaçları ile birlikte tırmanış meraklılarının da her zaman uğradığı ve ekstrem sporlarının faaliyetlerini sürdürüğü bir alan.

Kuzu Yaylası Milli Park

Kuzu yaylası milli park

Kafa dinlemek istiyor ve doğa ile bütünleşmek istiyorsanız kartepe kuzu yaylası tam size göre. Muhteşem yeşilliği ve açık havası ile birlikte sessiz, sakin ve huzurlu bir hafta sonu geçirmenize olanak sağlayan kuzu yaylası milli parkı Kocaelide gezilecek yerler arasında muhakkak uğranılması gereken bir alan.

Maşukiye

İzmit Maşukiye

Sapanca Gölü kıyısında harika alabalık restoranlarının bulunduğu, içerisinde şirin otellerin yer aldığı doğayla bütünleşmenize öncülük sağlayan bu muazzam yeri kesinlikle keşfetmeniz gerekiyor.

Hafta sonu kafa dinlemek istiyor ama nereye gitsem diye düşünüyorsanız maşukiye tam size göre. Hem yaz hem kış ayrı bir güzelliği olan maşukiye misafirlerini ağırmalaya devam ediyor.

Yuvacık Barajı

İzmit Yuvacık Barajı

Köy hayatını seviyor, “ahhhh yeşilliklere doğru uzanıp çayımı yudumlasam” dediğiniz yer var ya? Heh işte o burası. Doğası, havası ve bol yeşilliği ile birlikte yuvacık barajı her zaman doğa severlerin uğrak noktası konumunda.

Sizler de semaverde çayımı demliyeyim, yanda çocuklar oynasın veya sevgilim ile kafamızı dinleyecek çekirdek çitleyecek bir yer arıyoruz neresi acaba diye düşünüyorsanız. Orası burası, kocaelide gezilecek yerler arasında bizimde favori önerdiğimiz bir yer. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir doğa harikası.

Bağırganlı

Bağırganlı Plajı

Ben sakinliği severim, çok insan çok kalabalık, gürültü patırtı bana gelmez diyorsanız bağırganlı kumsalları tam size göre. İçerisinde pek çok plajı barındıran bağırganlı köyünde hafta sonu kafa dinleyebileceğiniz ve bolca vakit geçirebileceğiniz keyifli sessiz, sakin plajlar mevcut.

Kefken | Kerpe

Kefken ve Kerpe

İstanbul’da yaşayanların aşina olduğu Şile ve Ağva gibi düşünebiliriz aslında Kefken ve Kerpeyi, birbirlerine yakın konumda olmasına rağmen birbirinden ayrı güzelliklere sahipler.

İki tarafında her yıl binlerce ziyaretçi almasının yanı sıra, açık deniz olmasından kaynaklı olarak eşsiz bir manzaraya da ev sahipliği yapmaktalar.

Eğer uçsuz bucaksız manzaraları dik kayalardan izlemek istiyor, gün batımı bensiz olmaz diyorsanız bu iki yer de sizin için uygun. 🙂

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi bey Müzesi

Ünlü tablo Kaplumbağa Terbiyecisi’nin eser sahibi. Kadıköy’ün ilk belediye başkanı Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yazlarını geçirdiği ev müze haline dönüştürülmüş. Sanat merakı olanlar için ziyaret edilecek noktalar arasında yer alıyor.

Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi Darıca

Bizans tarafından yapılmış ancak İstanbul fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından buraya Osmanlı askerleri yerleştirilmiş. Eskihisar isimli bu küçük balıkçı köyünde o askerlerin torunları yaşıyor. Tarih meraklıları için görülmeye değer. Ayrıca Osman Hamdi Bey Müzesi’ne çok yakındır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

İstanbula yakın olmasından dolayı her hafta sonu ağzına kadar dolu olan bu alanın ilk kuruluş amacı nesli tükenmekte olan hayvanların neslinin devam ettirilmesi ve botanik bitkilerin yetiştirilmesi idi. 1991 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan Darıca hayvanat bahçesi bugünde aynı şekilde ziyaretçilerini kabul etmekte.

İçerisinde 3000 çeşit hayvanın ve 500 adet botanik bitkinin yer aldığını bu hayvanat bahçesinde sizler ve çocuklarınız keyifli zamanlar geçirebilecek.

Orhan Cami

İzmit Orhan Cami

Orhan Gazi’nin oğlu Gazi Süleyman Paşa’nın yaptırdığı bu cami bir fetih simgesi olduğu için ilk hutbeden beri bütün hutbeler kılıçla okunuyor. Neredeyse 6 asırı deviren bu eserde tarihin izlerini göreceksiniz. Günümüzde de camide hutbeler kılıçla okunmaktadır.

Harikalar Sahili – Derince

Harikalar Sahili Derince

İçerisinde birbirinden farklı çizgi film karakterini barındıran Harikalar sahili derince bölgesinde deniz kenarında yer almakta. Akşamları, hafta sonları veya kafanıza ne zaman eserse uğrayıp zaman geçirebileceğiniz bu eğlenceli mekanda kocaelide gezilecek yerler arasında yer almakta.

Bugün Kocaelide görmeniz gereken 15 yerden bahsederek sizlere kısada olsa göstermek istedik. Başka yazılarımız da isminden söz ettiğimiz her yeri derinlemesine inceleyecek ve tarihçesini öğreneceğiz. Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂

Ayrıca bizlere destek olmak için altta bulunan paylaşım butonlarını kullanarak, sosyal medya hesaplarınızda yazımızı yayınlayabilir, daha fazla arkadaşınızın yeni yerler keşfetmesine destek olabilirsiniz.

Yazar hakkında

Kocaeli Gezilecek Yerler

KGY ile birlikte eğlenirken öğrenmeye hazır mısınız? Birbirinden farklı eğlenceli içeriklerin yanı sıra hiç duymadığınız ve merak uyandırıcı bilgiler ile birlikte Kocaeli'nin altını üstüne getiriyoruz. :) Ekipte yer alarak bize destek olmak istersen, Sosyal medyada arkadaşımız olmayı unutma.

Yorum ekle

Yorum Yap