Gezilecek Yerler

Kocaeli Ormanya Hobbit Evleri 2020

kocaeli-hobbit-evleri
Tarafından yazılmıştır Kocaeli Gezilecek Yerler

Eşme, Uzuntarla ve Kocaeli sınırları içerisinde yer alan Kocaeli Ormanya Hobbit Evleri Kocaeli bölgesinin en çok ziyaret alan bölgelerinin başında yer almaktadır. Ormanya Doğal Yaşam Parkı yani diğer adı ile Hobbit Evleri ortalama 4.000 dönüm alana sahip olan Dünyanın 4. Avrupa’nın ise en büyük park alanına sahip.

Burasının genel amacı hayvanların doğal yaşamlarını koruma altına almak amaçlı kurulmuş olsa da geniş alanları ve içerisinde ki tesisleri sayesinde gün içinde ve özellikle hafta sonları şehir içinden veya dışından çok fazla ziyaretçi kabul etmekte ve konaklamalara uygun olarak izin verilmektedir.

Ormanya Hobbit Evleri
Ormanya Hobbit Evleri

Ormanya Hobbit Evleri alanı içerisinde Kocaeli Belediyesine ait cafe hizmet etmekte. Paketli yiyecekler de ekstra olarak dışarıdan alternatif olarak içeriye sokulabiliyor, yani içeriye girerken yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirebilirsiniz.

İçeri de bir adet veterinerlik hizmeti mevcut. Fakat burada ki veterinerlik hizmeti sadece içeride ki hayvanlara özel olarak uygulanıyor, ekstra olarak sağlık problemlerine müdahale edilemiyor. Ek olarak doğal yaşam alanında evcil hayvanlarınızı gezdirmek yasak.

Evcil hayvanları ile birlikte gidecekler için iyi bir haberimiz var Hobbit evlerinin girişinde Evcil hayvan oteli bulunmakta. Buraya evcil hayvalarınızı emanet edebilir, içeriye girerek gönül rahatlığı ile doğanın, yeşilin tadını çıkartabilirisniz.

Ormanya Hobbit Evleri Kocaeli
Ormanya Hobbit Evleri Kocaeli

Ormanya Hobbit Evleri İçerisinde Neler Var?

  • Vahşi yaşam alanı
  • Hayvanat bahçesi
  • Botanik yolu
  • Doğa eğlence alanı
  • Yaban hayat rehabilitasyon merkezi
  • Tatil destinasyonu adını taşıyan 6 adet daha farklı bölüm bulunmaktadır.

Ormanya hobbit evlerinde gezmeye başladığınız da sizleri ilk önce farklı bölgelere ait toplam da 73 adet sürüngen, kanatlı, memeli canlılar karşılıyor. Bu kısmı geçtikten sonra 150 dönüm üzerine kurulmuş 40 adet 10 kişilik çardak 500 adet 6 kişilik masalar eşliğinde mesire alanına ulaşıyorsunuz.

Bu alanda piknik yapabilirsiniz fakat ateş yakmak kesinlikle yasak. Yanınızda getireceğiniz tüplü ocaklar ile birlikte et türü ürünlerinizi pişirebilir, yiyebilirsiniz.

Unutmadan hatırlatmakta yarar var; Hafta sonu çok yoğun olduğundan dolayı mesire alanında yer bulsanız da keyifli piknik yapabilmeniz pek mümkün olmuyor. Eğer hafta sonu piknik yapma düşünceniz varsa bunu günün erken saatlerinde yapmanızda yarar var.

Ormanya Hobbit Evleri İçerisinde Neler Var?
Ormanya Hobbit Evleri İçerisinde Neler Var?

Aynı zaman da otopark sorunu da mevcut. Çok fazla kalabalık olmasından dolayı alanda araçları park etmek için yeterince yer olsa da çok fazla içeride kalma durumunuz var.

Bunu da göz önünde bulundurarak hafta sonu erken saatte giderek giriş ve çıkışınızı en rahat şekilde yapabileceğiniz konumda park edebilirsiniz. Ayrıca giriş kısmının yanında bulunan marketten piknik alışverişinizi yapabilir, dilerseniz dışarıdan yukarıda da belirttiğimiz gibi kendiniz getirebilirsiniz.

İçerisinde kamp alanları bulunan ormanya hobbit evleri ücretsiz kamp alanı imkanı sunmaktadır. Şehir dışından gelen misafirlerin genel olarak tercih ettiği alanların başında yer alan doğal yaşam parkı aynı zaman da bisiklet ve yürüme parkuları ile birlikte oldukça fazla ilgi görmektedir.

Resmi tatiller dahil haftanın her günü açık olan ormanya sadece pazartesi günleri içeri de yer alan hayvanların genel bakımlarının yapılmasından dolayı ziyaretçi kabul etmemektedir.

Kocaeli hobbit evleri
Kocaeli hobbit evleri

Alanda en çok rağbet gören yerlerden birisi de toprağa gömülü olan hobbit evleri. Bu evler alan kurulmadan da önce var olduğu bilinmekte olup, alan düzenlemesi yapıldıktan sonra sayısı arttırılarak restore edilmiştir. Dekor amaçlı oluşturulan alanda kahvaltı yapabileceğiniz ve hobbit evlerini izleyebileceğiniz banklar mevcuttur.

Ek olarak bu alanlarda yer alan hobbit evlerine girmek veya konaklamak yasaktır. Tamamı dekor amaçlı oluşturulmuş hatta değirmen ve dere dekoru da sonradan ilave edilmiştir.

Yüzüklerin efendisinden sonra oldukça popüler bir hal alan hobbit evlerini gezerken her an bir yerden cüceler veya bir süper kahraman çıkacakmış gibi hissedebilirsiniz. 🙂

Ormanya doğal yaşam parkı
Ormanya doğal yaşam parkı

Ormanya Hobbit Evleri giriş ücreti şuan için alınmamakta olup, herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı bilinmemekte.

Ek olarak ziyaret saatleri sabah 9 ile akşam 8 arasında yapılmaktadır. Bunun dışında içeride güvenlik devriyesi atılmakta ve hayvanat bahçesi ve ilgili botanik alanlar kapatılmakta sadece kamp alanları açık kalmaktadır.

Eğer kamp alanında konaklamak istiyorsanız gezi saatlerinden önce kamp alanlarında yerinizi almanız gerekmektedir.

7/24 Kocaeli belediyesi ve emniyet güçleri tarafından güvenlik kamerası ile birlikte incelenen alanda tüm güvenlik önlemleri alınmakta olup, herhangi bir tehlike barındırmamaktadır.

Aileniz veya sevdikleriniz ile keyifli hafta sonu geçirmek veya unutulmaz bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız Ormanya Hobbit Evleri tam size göre! 🙂

Nasıl giderim diyorsanız haritada görüntüleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Kocaeli Gezilecek Yerler

KGY ile birlikte eğlenirken öğrenmeye hazır mısınız? Birbirinden farklı eğlenceli içeriklerin yanı sıra hiç duymadığınız ve merak uyandırıcı bilgiler ile birlikte Kocaeli'nin altını üstüne getiriyoruz. :) Ekipte yer alarak bize destek olmak istersen, Sosyal medyada arkadaşımız olmayı unutma.

Yorum ekle

Yorum Yap